top of page

Ден 48: Комфорт и карантина

Updated: Jan 29, 2021

Здравейте, приятели и иноватори! Днес решихме да ви споделим съвети за "преодоляване" на карантината, или как да се чувстваме по-щастливи и по-продуктивни докато сме си вкъщи.


Случвало ли ви се да се чувствате отегчени дотолкова, че да нямате мотивация да вършите ежедневните си дела, или да оставате насаме с ума си и да потънете в мрачни мисли? Нормално е, на всеки се случва да не е на кеф, но ако това състояние продължи прекалено дълго, то може да се превърне в проблем, който непрестанно се бърка в ежедневието ви. Особено липсата на желание и мотивация може да задълбочи проблема, като извади организма от рутината, към която се е пригодил. Затова е важно да знаем какво се случва в нас и да знаем как да си помогнем.


Първо си задайте въпроса защо не се чувствате комфортно – нещо ви липсва? Или пък някой? Ако отговорът е „да“, опитайте се да намерите какво точно ви липсва. За да решите даден проблем, първо трябва да го разберете. Ако това, което ви липсва, е някой, с който сте се срещали много често преди карантина, то вероятно го правите и сега – в крайна сметка за какво са тези възможности откъм технологии, ако не може да поддържате връзка с близки?


Може пък да се чувствате некомфортно, защото дните ви преминават в бездействие? Това е по-вероятната причина. Поздравления, има и решение за този проблем:

1. Намерете източници на мотивация (Лично аз се мотивирам от хора като Matt D’Avella, Thomas Frank, Ali Abdaal, Tim Ferriss, Matt Ridley и т.н.)

2. Задавайте си ясни цели – има огромна разлика между „Искам да сваля килограми“ и „Искам да сваля 10 килограма“ – във втория случай знаете какво искате.

3. Не се самозалъгвайте – всички знаем, че няма да е лесно, каквото и да е нещото, което искате да постигнете – защо всеки път си казвате, че няма да е трудно? Напротив, подгответе мозъка и тялото си за най-лошото – не губите нищо.

4. Върнете се към най-основните неща: Какво искате да постигнете? Защо го искате? Ако успеете да отговорите на тези два въпроса, какво чакате? Действайте!

5. Четете – не ми извивайте очи, това е източникът на знанието. Всеки успешен човек, за който съм чел, казва, че е чел много – хората, за които говорят умните хора, също са чели много. Знам, че се объркахте – сега обратна психология. Ще ви дам пример с две известни историческите личности, за които знаем (лично от тях), че не са обичали да четат – Адолф Хитлер (чел е само история и то не каква да е, а пропагандна), Йосиф Сталин (Много пъти е казвал, че не обича да чете, защото го намира за загуба на време).

6. Адаптирайте се – не става въпрос за адаптация към условия, ако развиете умението да адаптирате различна информация за различни цели, то ще имате огромен резерв от информация, която може да използвате във всеки един момент от живота си.

7. Споделяйте идеите и мненията си – хората сме социални животни, които си мислят, че са опитомени – колкото и да сте кротки, искате да има някой, който да ви слуша, разбира и оценява.

8. Записвайте важните идеи – нашите мозъци не са за запомняне и складиране на информация, а за обработване на такава. След време това качество да си записвате идеите (да, за мен е качество, защото не всеки го има) ще се превърне в неизменна част от живота ви – нося един малък тефтер постоянно със себе си, нищо, че имам електронен вариант на същото нещо.

9. Работа, работа – най-глупавото нещо, което съм чувал някога е, че трябва да работите усилено. Не. Работете умно, прецизно и качествено – това е много по-одачно. Ако усилената работа променяше нещо, то всеки, който работи много щеше да е успешен.

10. Подбирайте си информацията – не вярвайте на всичко, което четете :)


Не всеки е способен да се пригоди към сегашната обстановка - дали защото е коренно различна от ежедневието ни, или е прекалено потискаща. И ние срещаме трудности и сме наясно, че не сме единствени. Важно е в това положение да можем да търсим разбиране, подкрепа и не на последно място - да споделяме! Надяваме се това, което прочетохте, да ви е било полезно и до нови срещи!

Comments


© 2021 EcoFeeder All rights reserved.

bottom of page